Dacie wiarę? czyli, co w pracowni Mucha Nie Siada piszczy

Projekty Mucha Nie Siada, czyli dlaczego skóra naturalna

Pierwsze projekty Mucha Nie Siada HandMade były tworzone z tkanin drukowanych na specjalne zamówienie. Drukowanych w unikalne wzory, w muchy. Wzory projektowane z myślą o Mucha Nie Siada HandMade.

Nerka skorzana FLYs

Potem było łączenie ekoskóry z tkaninami. Wszystkie prototypy nerek były testowane “na własnej skórze” przez założycielkę i projektantkę Mucha Nie Siada HandMade, która od 17 lat nie je mięsa.

Dlaczego zatem nerki i torebki od Mucha Nie Siada są obecnie produkowane ze 100 % skóry naturalnej?

  1. Po pierwsze okazało się, że paski z ekoskóry po kilku użyciach wyglądały bardzo słabo.
  2. Po drugie wzięliśmy pod rozwagę filozofię zero-waste oraz slow fashion.

Postaramy się przybliżyć Wam teraz te zagadnienia.

Filozofia zero-waste w modzie

Filozofia zero-waste pomaga ludziom żyć w zgodzie ze zrównoważonymi cyklami naturalnymi. A zrównoważony cykl naturalny pozwala nam wykorzystywać wszystkie materiały i surowce, a przy tym generować mniej odpadów. Termin „zero waste” został pierwszy raz użyty przez chemika dr. Paula Palmera, w latach 70-tych. Nazwał on swoją firmę Zero Waste Systems Inc. w Oakland, w Kalifornii. Palmer założył również Instytut Zero Waste, który głosi ideę „zero odpadów”. Chodziło przede wszystkim o odpowiednie projektowanie produktów. Tak, aby mogły być wykorzystywane wielokrotnie, bez konieczności ich wyrzucania.

Kupując zatem torebkę ze skóry naturalnej przyłączamy się do filozofii zero-waste w dwóch aspektach. Po pierwsze, do produkcji swoich nerek i torebek Mucha Nie Siada HandMade często wykorzystuje skóry naturalne, które są resztkami, pozostałościami z większych linii produkcyjnych. Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, nadajemy tym skórom drugie życie.

Po drugie, produkty od Mucha Nie Siada HandMade są trwałe i posłużą na lata. Nasi klienci nie generują tym samym niechcianych odpadów. A niestety torebka ze sztucznej skóry po kilku miesiącach trafiłaby na wysypisko śmieci. Będąc przy sztucznej skórze (zwanej ekoskórą) trzeba powiedzieć też, że proces jej produkcji nie należy do procesu przyjaznego środowisku. Ekoskóra wcale nie jest eko. Jest to po prostu plastik. To materiał tekstylny, powleczony poliuretanem (PU) lub polichlorkiem winylu (PVC). Ekoskóra nie jest przyjazna naturalnemu środowisku.

Ekoskóra wcale nie jest eko.

torebka TWINS tekst

Slow fashion, czyli lepsze zakupy

Mucha Nie Siada HandMade jest dodatkowo bliska filozofii slow fashion. Podstawowym założeniem bycia slow to odpowiedzialne wybory i świadoma konsumpcja. Życie „tu i teraz”, w zgodzie ze sobą, bliskimi i otoczeniem. Kierując się slow fashion, kupujemy mniej, ale lepszej jakości.

Dlatego na przykład my proponujemy rozwiązania “2w1”. Nerka od Mucha Nie Siada HandMade może być noszona na wiele sposobów, dodatkowo łatwo może zamienić się w torebkę na ramię.

 Nasze projekty realizowane są w małej pracowni w Polsce. Jesteśmy  marką lokalną. Na mapie Polski Mucha Nie Siada to dwa miasta: Kraków (to centrum dowodzenia) i Radom, gdzie mieści się pracownia kaletnicza. Warto mieć świadomość, że nie hoduje się zwierząt w celu pozyskania skóry. Tak, jak ma to miejsce w przypadku zwierząt futerkowych. Skóra wykorzystywana w projektach Mucha Nie Siada jest niejako produktem ubocznym produkcji mięsa. Nasze skóry to głównie bydlęce. Skóry naturalne – w przeciwieństwie do tych sztucznych – służą nam dużo dłużej i łatwo ulegają rozkładowi. Podczas pakowania naszych produktów dla Klientów ograniczamy zużycie papieru, nie używamy także plastiku.

Stań po swojej stronie! Stań po dobrej stronie! Wybierz Mucha Nie Siada HandMade!

Niektóre skóry, z których wykonane są nerki i torby Mucha Nie Siada mogą zmieniać nieco kolor podczas użytkowania.  To efekt braku sztucznych impregnatów. Skóry naturalne łatwo przyjmują też zarysowania, co dodaje im efektu vintage.

torebka Mary tekst